1.000,00 TL ve üzeri alışverilerde ücretsiz kargo.
Saat 12.00'a kadar verilen siparişler aynı gün kargoda!
Rachel CARSON

Rachel Carson 27 Mayıs 1907 yılında Springdale, Pennsylvania’da dünyaya geldi. Yazmaya çok genç yaşta başladı ve ilk öyküsü Eylül 1918’de St. Nicholas League dergisinde yayımlandı. Kuş gözlemciliğiyle ilgili ilk doğa yazısı da yine aynı dergide Temmuz 1922’de yayımlandı.

1927 yılında, Alfred Lord Tennyson'ın "Locksley Hall" adlı şiirini bir okul ödevi kapsamında okudu. Sonrasında bu şiirde okuduğu bazı dizelerle ilgili şunları söyleyecekti: “… içimde bir yere hitap ederek kendi yolumun – o tarihte henüz hiç görmediğim – denize uzandığını ve kaderimin bir şekilde denizle bağlantılı olduğunu hissetmemi sağladı.”

Üniversiteden 1929 yılında mezun oldu ve zooloji alanında yüksek lisans çalışmaları için Johns Hopkins Üniversitesi’ne kabul edilerek bir yaz boyunca Woods Hole’daki Deniz Biyolojisi Laboratuvarı’nda çalışma imkânı buldu.

Üniversitede öğretmeni, mentoru ve dostu olan Mary Scott Skinker’ın girişimleri sonucunda Rachel o dönemde Ticaret Bakanlığı’na bağlı ABD Balıkçılık Birimi’nin direktörü olan Elmer Higgens ile tanıştı. 1935 yılında Elmer Higgens ABD Balıkçılık Birimi’ndeki kamu eğitim programlarında kullanılmak üzere yedi dakikalık elli iki radyo programı yazacak birini arıyordu. Rachel Carson ile çalışmaya başladı ve radyo programları büyük başarı elde edince bir devlet broşürü için denizcilik hayatına dair genel bir giriş yazısı yazmasını istedi..

Bu yazının ilk versiyonu Atlantic Monthly dergisinde bir makale olarak yayımlandı. Daha sonra bu makale Under the Sea-Wind adlı kitaba evrildi ve Oxford University Press kitabı 1941 yılında, İkinci Dünya Savaşı arifesinde yayımladı. 1951 yılında ikinci kitabı olan The Sea Around Us yayımlandı ve New York Times tarafından yılın en çarpıcı kitabı seçildi. Bu kitabı 1955 yılında The Edge of the Sea takip etti. Bu kitap da neredeyse beş ay boyunca New York Times çok satar listesinde kaldı.

1957 yılına gelindiğinde bazı eyalet daireleri ve federal daireler özel arazilerde sivrisineklere karşı yapılan bir DDT uygulaması başlatmıştı. Carson'ın arkadaşı ve muhabir Olga Hutchins’in Duxbury, Massachusetts’teki evinde geniş bir kuş korunağı vardı. Yinelenen ilaçlamalar nedeniyle pek çok ötücü kuşun öldüğünü ve yuvalarının, göllerin ve kuş havuzlarının zehirlendiğini Carson’a yazdı.

Carson sonraki dört yılını tarım ilaçlarının doğru ve yanlış kullanımına dair araştırmalara adadı. Bu çalışmanın sonucunda 1962 yılında yayımlanan Silent Spring Başkan John F. Kennedy’nin dikkatini çekti. Carson’ın iddialarının araştırılması için federal ve eyalet çapında araştırmalar başlatıldı. Sonunda, tüm hükümet seviyelerinde tarım ilaçlarının serpintisine karşı koruma mevzuatları oluşturuldu.

New York Times 20. yüz yılın en önemli 100 kitabı listesini yayımladığında Silent Spring ikinci sıradaydı. Çok sayıda dile çevrildi ve hemen her yıl yeni çevirileri yayımlanmaya devam etmektedir.

Rachel Carson bize yalnızca yaşamın geleceğini kucaklamakla kalmayıp aynı zamanda insan ruhunun devamını da sağlayabilecek bir miras bıraktı. “Etrafımızdaki evrenin mucizelerine ve gerçeklerine daha net bir şekilde odaklandıkça, ırkımızı yok etme isteğimiz de o denli azalacaktır. Şaşkınlık ve alçakgönüllülük faziletli duygulardır… yıkım arzusuyla yan yana var olamazlar,” diye yazmıştır.

Rachel CARSON
Şimdi ve Burada!
Rachel CARSON Eserleri
Rachel CARSON Eserleri